Żywokost roślinnym ratunkiem dla skóry i nie tylko

żywokost
Żywokost to wspaniałe zioło lecznicze dla skóry, kości i stawów

 

Jeśli wziąć pod uwagę, że nasza skóra jest największym organem naszego ciała, to zrozumiałe, że istnieje tak wiele przyczyn i typów dolegliwości które mogą nas dotknąć. Zadrapania, skaleczenia, ukąszenia, oparzenia, wysypki i owrzodzenia są jednymi z licznych efektów, które mogą u nas wystąpić. I praktycznie we wszystkich przypadkach pomóc może nam żywokost lekarski.

Należący do rodzimych w Europie roślin, żywokost lekarski to charakterystyczna roślina zielna, o dużych i pokrytych włoskami liściach. Roślina ta jest bardzo bogata w białko i zwykle rośnie bardzo obficie. W okresie rozkwitu, żywokost lekarski posiada małe białe, różowe lub purpurowe kwiaty. Ładny wygląd i znaczna odporność rośliny sprawiają, że należy do dość popularnych roślin ozdobnych.

Żywokost o rzadkich właściwościach zdrowotnych

Żywokost lekarski nie jest nowy na rynku zielarskim, a maści, balsamy i kremy z żywokostu stosowane są od wieków. Jednak większość ludzi wciąż nie ma pojęcia o możliwości skutecznego gojenia skóry dzięki tej wyjątkowej roślinie. W różnego typu preparatach leczniczych i pielęgnacyjnych stosuje się zarówno żywokost rosyjski (Symphytum uplandicum), jak i żywokost lekarski (Symphytum officinale). Nazwa żywokost oznacza „wspólne rośniecie”, które kojarzone jest z odbudową i regeneracją leczonej skóry.

Balsamy z żywokostem i inne preparaty do stosowania miejscowego od dawna stosowane były do leczenia siniaków, owrzodzeń skóry, a także zapalenia stawów, skręceń i złamań. Preparaty z żywokostu są niezwykle popularne na rynku rosyjskim, ale także w europejskim i północnoamerykańskim ziołolecznictwe, gdzie wykorzystuje się zarówno liście, jak i korzenie rośliny.

Szerokie zastosowanie żywokostu

W domowych warunkach, zazwyczaj rozdrobniony żywokost jest macerowany w olejku bazowym, a następnie mieszany z takimi środkami jak wosk pszczeli lub gęsta śmietana. Żywokost często bywa stosowany w łaźniach poprzez użycie garnka stężonego naparu, lub dodawany na pewien czas do kąpieli w wannie. Pozwala to na wzmacnianie i upiększenie skóry, a zapewnienia ukojenia w przypadkach świądu i suchości skóry.

Żywokost zawiera w sobie szczególnie silny środek do gojenia skóry, którym jest alantoina. Związek ten można znaleźć w powszechnie dostępnych preparatach kosmetycznych, przeznaczonych zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Wspomaga gojenie się ran, przyspiesza regenerację skóry i wykazuje działanie przeciwzapalne. Alantoina jest przedmiotem wielu badań, które potwierdzają skuteczność jej działania. Obecnie najczęściej stosuje się jej zsyntetyzowaną w laboratoriach formę. Spotkać ją można również w szamponach, pastach do zębów, płynach do pielęgnacji skóry, preparatach przeciw trądzikowi, a także balsamach do ust i szminkach.

Czym jeszcze żywokost może nas zaskoczyć

Jeszcze inne związki z żywokostu wykazują również korzyści po nałożeniu na skórę. Należą do nich przede wszystkim kwas kawowy, kwas chlorogenowy, kwas rozmarynowy, stanowiące naturalną pomoc dla ochrony wykładziny lipidów komórek skóry i zmniejszenia stanów zapalnych. Wykazują one również pewną aktywność przeciwnowotworową.

W badaniach klinicznych u ludzi, preparaty z żywokostem wykazały bardzo dobre wyniki. W jednym z nich, osoby cierpiące na ostre zwichnięcia kostki, doświadczyły szybszego odzyskiwania sprawności, dzięki aplikacji kremu żywokostowego. Preparat tego typu zmniejsza obrzęki, łagodzi ból, a także przyczynia się do poprawy ruchomości stawów.

Dlaczego warto rozważyć stosowanie preparatów żywokostowych

W innym badaniu, maść żywokostowa ​​wykazała dużą wartość w zakresie zmniejszania bólu w dolnych partiach pleców i poprawy w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów w kolanie. A inne wyniki badań, w których wykorzystano skoncentrowany ekstrakt z ​​żywokostu na otarcia skóry, zaobserwowano szybsze gojenie i regenerację, niż w przypadku grupy z zastosowaniem placebo.

Maść żywokostowa, balsam lub krem dla wielu ludzi stanowią obowiązkowe pozycje w domowych apteczkach. Większość preparatów ziołowych tego typu zawiera pewne ilości ekstraktu, ale niektóre są bardziej skoncentrowane.

Biorąc pod uwagę jego liczne korzyści, w pielęgnacji największego ludzkiego organu, żywokost jest niewątpliwie dobrym i naturalnym sposobem, by utrzymać go w dobrej i zdrowej kondycji.

Polecamy także artykuł:

Żywokost lekarski

Oznaczone ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *